16.12.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 
PREZENTUJEMY
.


Numery archiwalne do pobrania.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 


beskidzka24 
AKTUALNOSCI
Nr: 24 z dnia: 14-12-2017
Czechowice: na kanalizację z pomocą Funduszu

Ponad sto milionów

W Czechowicach-Dziedzicach trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnych inwestycji kanalizacyjnych. Na projekty warte ponad sto milionów złotych pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Największym zadaniem jest drugi etap budowy kanalizacji. Jego koszt oszacowano na 106 milionów złotych. Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej otrzyma na ten cel 54 miliony złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i 19,5 miliona z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizacja inwestycji rozpocznie się w 2019 roku, a potrwa do 2020 roku. Już na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony pierwszy z ośmiu przetargów.
Projekt zakłada budowę kanalizacji w jeszcze nieskanalizowanej części Czechowic-Dziedzic. Jednocześnie zostaną zmodernizowane odcinki będące w złym stanie technicznym. Przewidziano budowę instalacji do tzw. podczyszczania wód z sieci deszczowej. Ważnym zadaniem będzie montaż na terenie oczyszczalni ścieków drugiego agregatu prądotwórczego (kogeneracyjnego), który pozwoli jej na całkowitą samowystarczalność pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednocześnie zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt - samochód ciśnieniowy do czyszczenia kanalizacji, beczka asenizacyjna i samochód techniczny.
Łącznie powstanie 51,5 kilometra nowej sieci kanalizacyjnej, na czym skorzysta 4,5 tysiąca mieszkańców. Modernizacja obejmie 6,1 kilometra sieci kanalizacyjnej oraz prawie 25 kilometrów sieci wodociągowej, na czym skorzysta ponad 10 tysięcy mieszkańców. Część miejska gminy zostanie skanalizowana w prawie stu procentach.
Równolegle Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji skanalizowania części jednego z sołectw - Ligoty Centrum, co ma kosztować 5,6 miliona złotych. Na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli pożyczki w wysokości 40 procent kosztów. Trwają prace projektowe. Zadanie ma zostać wykonane do końca 2019 roku. Dzięki temu powstanie sieć o długości 7,4 kilometra, która pozwoli na podłączenie 649 nowych użytkowników.
- Każdą inwestycję realizujemy w oparciu o różne formy dofinansowania. To, co się udało wykonać w ciągu ostatnich kilkunastu lat, nie byłoby możliwe bez wsparcia katowickiego WFOŚiGW. Fundusz wspiera większość projektów i możemy sobie tylko chwalić taką współpracę. Ponadto szereg najnowszych naszych projektów, w tym przebudowę magistrali ciepłowniczej, będziemy realizować ze wsparciem Funduszu. To pożyczki, które później w części można umorzyć, a zaoszczędzone pieniądze wykorzystać na kolejne ekologiczne projekty. Tworzy się więc spirala ważnych ekologicznych inwestycji, na których korzystają nasi mieszkańcy i - co ważne - korzysta środowisko - mówi Piotr Herczek, prezes PIM-u.
(mk)
Na zdjęciu: Po zakończeniu pierwszego etapu kanalizacji (na zdjęciu), trwają przygotowania do drugiego, którego koszt oszacowano na 106 milionów złotych.Ekoogrody nagrodzone

Piękne i przyjazne

W Czechowicach-Dziedzicach rozstrzygnięto drugą edycję gminnego konkursu na „Najpiękniejszy i najbardziej przyjazny środowisku dom i ogród”.
Celem przedsięwzięcia jest wspieranie ekologicznych wzorców, ochrona bioróżnorodności, a także zachęcenie mieszkańców do dbałości o piękno i estetykę najbliższego środowiska. Dodatkowym wymogiem konkursowym było posiadanie ekologicznego źródła ogrzewania budynku oraz uregulowanej gospodarki ściekowej na terenie posesji.
Niedawno uroczyście podsumowano konkurs. Nagrody i wyróżnienia wręczali burmistrz Marian Błachut, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz Bernadetta Klimek, naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, przewodnicząca komisji konkursowej.
Pierwsze miejsce zajęli Bogusława i Marek Pyczakowie z Ligoty, drugie - Andrzej Kobiela z Ligoty, a trzecie - Monika i Mariusz Sordylowie z Czechowic-Dziedzic. Dyplom odebrała ponadto Krystyna Kucharska z Czechowic-Dziedzic. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.
(mk)
Na zdjęciu: Laureaci z członkami komisji konkursowej i władzami miasta.Masakra rzeki w Bierach (cd.)

Czekając na wyrok

Sąd zajął się sprawą zniszczenia rzeki w Bierach, choć nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.
20 listopada Komisariat Policji w Jasienicy sporządził wniosek o ukaranie właściciela bielskiej firmy Homax Bis. Według policjantów, doszło do naruszenia przepisów, bo prace przeprowadził bez zezwolenia. Dwa dni później wniosek przesłano do Wydziału III Karnego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Temida formalnie zajmuje się tą sprawą od 28 listopada. - Nie wyznaczono terminu rozprawy, ale jest prawdopodobne, że sprawa zostanie rozpoznana na posiedzeniu niejawnym, na którym sąd może wydać wyrok nakazowy - informuje sędzia Jarosław Sablik, rzecznik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.
Wykonawca prac odpowie z artykułu 192 Prawa wodnego, a dokładnie za prowadzone od 20 do 30 sierpnia prace polegające na regulacji 700-metrowego odcinka potoku bez pozwolenia wodnoprawnego, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Jak już informowaliśmy, bielska firma zamieniła Potok Jasienicki na… drogę. Właściciel tłumaczył to tym, że jakoś musiał dojechać w górę rzeki, aby zasypać wyrwę przy cieku, co zleciło mu Nadleśnictwo Bielsko. Nadleśniczy jednak utrzymuje, że prace na rzece wykonano bez konsultacji z nadleśnictwem, a na dodatek zasypano nie tę wyrwę co trzeba. Już wcześniej po kontroli Lasów Państwowych działania wykonawcy nazwano samowolnymi i nielegalnymi.
(mk)
Jasienica: Unia da na solary

Słoneczna gmina

Władze Jasienicy wystarały się o unijną dotację na realizację projektu „Słoneczna gmina”. W przyszłym roku ponad stu mieszkańców gminy będzie mogło zamontować na swojej posesji panele fotowoltaiczne.
30 listopada, podczas sesji Rady Gminy Jasienica, wójt Janusz Pierzyna poinformował o sukcesie gminy w kwestii sfinansowania dużego ekologicznego projektu, wartego trzy miliony złotych. Projekt otrzymał najwyższą ocenę w konkursie i teraz tylko czekać na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Wkrótce ma też zostać ogłoszony przetarg.
W przyszłym roku na ponad stu posesjach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, a dzięki pozyskanemu przez gminę dofinansowaniu zostaną sfinansowane w niemal 80 procentach. Mieszkańcy mają do wyboru elektrownie słoneczne o mocy trzech lub pięciu kilowatów. Budowa tej o mniejszej mocy to koszt około 17 tysięcy złotych. Montaż paneli na budynku mieszkalnym jest premiowany niższą stawką VAT-u. Instalacja fotowoltaiczna, która zostanie podłączona do sieci energetycznej stanie się przy okazji... producentem energii. Oznacza to, że koszt związany z zakupem zużytej w gospodarstwie domowym energii zostanie zredukowany o wielkość energii wyprodukowanej przez system paneli.
W projekcie chciało wziąć udział 221 mieszkańców, więc w Urzędzie Gminy, o czym już „Kronika” informowała, trzeba było zorganizować losowanie.
(mk)

Do druku: pdf

Czy popierasz plan budowy w każdej gminie ogólnodostępnych strzelnic?
tak
nie

Wyniki sondy
 wydawca
Click for Katowice, Poland Forecast
 

odwiedziło nas 5534499 osób