23.09.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 
PREZENTUJEMY
.


Numery archiwalne do pobrania.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 


beskidzka24 
AKTUALNOSCI
Nr: 18 z dnia: 21-09-2017
Czyste powietrze w bielskich przedszkolach i żłobkach

Antysmogowy projekt

Trwa kolejna już edycja budżetu obywatelskiego w Bielsku-Białej, który umożliwi realizację zwycięskich projektów w 2018 roku.
Piąta odsłona budżetu obywatelskiego opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach z poprzednich edycji oraz przewiduje wyższe niż poprzednio kwoty na zadania osiedlowe. Budżet ten to - jak już informowaliśmy - w sumie 4,5 mln zł. Z puli 1,5 mln przeznaczono na projekty o charakterze ogólnomiejskim, a 3 mln na przedsięwzięcia o charakterze lokalnym tj. osiedlowym. Wśród projektów ogólnomiejskich znalazła się propozycja bielskiej Koalicji Antysmogowej, która dotyczy gorącej kwestii ogrzewania i zanieczyszczeń powietrza.
Projekt ten składa się z dwóch części. Pierwsza zakłada zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli i żłobków. Zadaniem tych urządzeń będzie wyłapywanie i ograniczanie rozwoju bakterii, wirusów, alergenów i roztoczy na które narażone są dzieci. Projekt pozwoli na ochronę najmłodszych przed rozwojem chorób układu oddechowego oraz alergii, których źródłem jest kontakt dziecka z mikroorganizmami w czasie przebywania w żłobku lub przedszkolu. Czyste i nawilżone powietrze ogranicza rozwój kataru siennego, zapalenia spojówek, suchego kaszlu czy wysypki na skórze.
Część druga to cykl szkoleń w domach kultury dla osób chcących wymienić kotły grzewcze na urządzenia bardziej wydajne i mniej szkodliwe dla środowiska. Szkolenia, prowadzone przez specjalistów, dotyczyć będą kwestii praktycznych: ograniczenia kosztów przy zakupie, instalacji i serwisowaniu kotła grzewczego: doboru odpowiedniego paliwa: termomodernizacji budynku. Projekt obejmuje również promocję szkoleń.
Warto wspomnieć, że z powodu smogu, głównie na choroby krążeniowo-oddechowe umiera rocznie około 45 tys. Polaków, natomiast Bielsko-Biała znalazło się na 27. pozycji najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej według raportu Światowej Organizacji Zdrowia. (nat)Grodziec: ćwierć miliona na nowy dach

Nietoperze wygrały

Dach szkoły w Grodźcu zostanie wymieniony dopiero pod koniec roku. To nietypowy okres na tego rodzaju prace, ale decydujące słowo miały tu... nietoperze.
„Kronika” informowała już ze szczegółami o problemach związanych z niemożnością przeprowadzenia remontu dachu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu. Na strychu ponad 100-letniego budynku miejsce do życia znalazły sobie podkowce małe - nietoperze objęte ścisłą ochroną i zagrożone wymarciem. To jeden z najmniejszych gatunków nietoperzy w Polsce. Te wyjątkowe ssaki potrzebują spokoju, ale z drugiej strony - budynek wymaga remontu. Sypie się i dach, i więźba.
Pierwotnie władze Jasienicy chciały przeprowadzić remont w wakacje. - To najlepszy czas na tego typu prace, bo nie przeszkadza się dzieciom w nauce - tłumaczy Krzysztof Wieczerzak, zastępca wójta Jasienicy. Lato to jednak okres lęgowy nietoperzy, co okazało się nie do przeskoczenia. Nie wypaliła bowiem koncepcja, aby na okres remontu nietoperzom wybudować... lokale zastępcze, czyli budki lęgowe w pobliskim parku. W końcu nietoperzom postanowiono ustąpić i dostosować się do ich rytmu życia.
Władze gminy zlecą remont, gdy tylko zakończy się okres lęgowy. Prace mają potrwać do końca roku. Będą kosztować gminę niespełna ćwierć miliona złotych. Jak informuje zastępca wójta, w tym czasie zostaną wymienione spróchniałe części więźby. Ponadto dach będzie miał nowe pokrycie. Odnowienia doczeka się też elewacja, wraz z rynnami i gzymsami zabytkowego budynku. - Niestety, trzeba się będzie liczyć z tym, że prace mogą utrudnić codzienne życie szkoły - zastrzega Krzysztof Wieczerzak. (mk)Dzień bez auta w Dolinie Wapienicy

Dachowanie z sadzonką

Możesz przejechać się pojazdem elektrycznym, zaliczyć... dachowanie samochodem, a na koniec odebrać sadzonkę drzewa.
22 września na parkingu leśnym przy ulicy Tartacznej w Bielsku-Białej odbędzie się „Dzień bez samochodu”, organizowany przez bielskie stowarzyszenie Ecodrive przy współudziale Nadleśnictwa Bielsko. Patronem honorowym przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Od 10.00 do 17.00 na odwiedzających Dolinę Wapienicy czeka moc atrakcji. Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej otworzy „miasteczko rowerowe”, a załoga Bielskiego Pogotowia Ratunkowego zorganizuje pokazy ratownictwa pod hasłem „Gra o życie”. Będzie okazja, aby wsiąść do symulatora i przekonać się, jak wygląda... dachowanie osobówki. Ekologiczną ciekawostką będzie prezentacja pojazdów elektrycznych. Przewidziano też jazdy testowe. Młodzi mieszkańcy mogą sobie ostrzyć zęby na konkursy i gry edukacyjne. Pracownicy nadleśnictwa nie tylko przygotują stoisko edukacyjno-informacyjne, ale też zaproszą mieszkańców do wspólnej akcji zalesiania. A na tych, którzy okażą bilet Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (jednorazowy lub okresowy) czekają bezpłatne sadzonki drzew lub leśne gadżety.
- Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na konieczność ochrony lasów i drzewostanu jako podstawowej aktywności antysmogowej i wzmocnić potencjał „zielonych płuc” w przydrożnej przestrzeni Bielska-Białej. Jednocześnie zależy nam na popularyzowaniu zrównoważonego rozwoju w transporcie poprzez zwiększanie wiedzy na temat „ecodrivingu” czyli eko-jazdy, transportu miejskiego oraz elektromobilności, którą dają samochody i rowery. Naszym celem są też działania ograniczające wjazd pojazdami silnikowymi na tereny leśne - o założeniach przedsięwzięcia opowiada koordynator Bartosz Ciopiński.
„Dzień bez samochodu” to część kampanii edukacyjnej „Ecomobilni 2017” na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla w transporcie. W jej ramach zorganizowano już konferencję „Ecomobilność”, a prowadzone są ponadto warsztaty i konkursy dla młodzieży. Do końca roku można wziąć udział w bezpłatnym internetowym kursie ecodrivingu (www.ecomobilni.pl).
Kampanię wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. (mk)Jasienica: RIO kontra kotły

Drugie podejście

Mimo że Regionalna Izba Obrachunkowa rzucała władzom Jasienicy kłody pod nogi, samorząd szybko zrobił drugie podejście do programu, który ma umożliwić mieszkańcom uzyskanie dofinansowania na zakup nowego kotła centralnego ogrzewania.
W Urzędzie Gminy opracowano program wsparcia finansowego na wymianę urządzeń grzewczych przez mieszkańców. Założono, że każdy chętny może otrzymać do 2,5 tysiąca złotych na zakup ekologicznego pieca gazowego lub węglowego.
6 lipca uchwalono regulamin udzielania dofinansowania, ale sprzeciw wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa, wskazując, że pieniędzy nie mogą otrzymać rolnicy i przedsiębiorcy. Rada Gminy musiała uchylić uchwałę i zasięgnąć szeregu opinii, w tym od rządu. Jak się wkrótce okazało, żaden z podmiotów, które wskazała RIO, do sprawy się nie odniósł albo uznał, że nie leży to w jego kompetencjach.
7 września radni po raz drugi uchwalili regulamin dotyczący zasad udzielania dofinansowania na wymianę kotłów. I teraz mają nadzieję, że już bez przeszkód wejdzie w życie. (mk)Biała zalana ropą

Kratka-pułapka

Plama ropy w Białej rozciągała się na długości aż trzystu metrów. Wszystko przez pechowy manewr kierowcy dostawczaka...
Do zanieczyszczenia rzeki doszło 29 sierpnia tuż po 14.00. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 53-letni kierowca fiata ducato wjeżdżał na parking dla dostawców przy ulicy Mostowej. Wjechał w uszkodzoną kratkę ściekową, która zniszczyła układ wydechowy pojazdu i zbiornik paliwa. Pech chciał, że olej napędowy popłynął prosto do rzeki.
Strażacy otrzymali zgłoszenie o 17.30. Plama w rejonie ulicy Komorowickiej rozciągała się na długości 300 metrów. - Działania specjalistycznej grupy chemicznej polegały na rozłożeniu zapory oraz próbie zlokalizowania miejsca wycieku. Kontrolowano także nurt rzeki od strony Czechowic-Dziedzic. Zastępy plutonu ratownictwa chemicznego przystąpiły do neutralizacji wycieku - relacjonuje Krzysztof Grygiel, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.
Na miejscu zdarzenia obecni byli przedstawiciele delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej, którzy pobrali próbki do zbadania w laboratorium. Jednocześnie zlokalizowano źródło wycieku, po czym zabrano się do oczyszczenia kanału odpływowego prowadzącego z parkingu do rzeki. Akcja strażaków trwała do 22.00. (mk)
Do druku: pdf


Czy jeździsz na rowerze?
tak  87.5%
nie  12.5%
 wydawca
Click for Katowice, Poland Forecast
 

odwiedziło nas 5427246 osób