16.12.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 
  NASZE 50 LAT!


  To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w tym opracowaniu pełni rolę świadka dziejów i zdarzeń, bo takim był i takim pozostał. Nigdy beznamiętnym. Rzadko chłodnym okiem patrzącym na rzeczywistość.Nad tym, aby przetrwał pół wieku, pracowali jego twórcy i przyjaciele, przeżywając chwile trudne i łatwe, lata chude i tłuste – tak jak region i ludzie, o których pisali.

  Chylę dziś czoło przed tymi, którzy zapoczątkowali historię naszego czasopisma. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy uczciwie traktowali i traktują dziennikarskie posłannictwo. Dzielę dumę z tymi, którzy tworzą rzadkie dziś pismo z pięćdziesięcioletnią tradycją. A tym, dzięki którym „Kronika Beskidzka” trwała i istnieje, czyli jej wiernym Czytelnikom – dziękuję!

  Piotr Wysocki

  Redaktor Naczelny

  Bielsko-Biała, 2006

  Książka jest bogato ilustrowana. Zawiera ponad 160 barwnych i czarno-białych fotografii oraz rycin dokumentujących minione półwiecze. 180 stron, oprawa miękka.

  ISBN 83-87237-65-5

  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 20 zł (plus koszty przesyłki)


  HARCERSTWO W MIASTACH I POWIATACH BIELSKA I BIAŁEJ W LATACH 1925-1949

  Jerzy Klistała (ur. 1935 r.) – rodowity rybniczanin, debiutował publikacją o KL Auschwitz w styczniu 1999 r. w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Osobiście doświadczył skutków terroru hitlerowskiego – jego najbliższych zamordowano w KL Auschwitz za przynależność do organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK. Stało się to inspiracją do podjęcia przez niego próby uzupełnienia relacji historycznych dotyczących działalności Związek Walki Zbrojnej/Armia Krajowa w rybnickiem w latach 1940-1943.

  W kwietniu 2002 ukazała się jego książka Działacze rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych. Tytuł w pełni oddaje jej treść, a wiec kontynuację ujawniania historii organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK w Rybniku w okresie 1940-45.

  W tym samym roku, w Kalendarzu Beskidzkim 2002, publikuje nieco skromniejsze opracowanie Obozowe Koszmary, poświęcone pamięci członkom Inspektoratu Bielskiego ZWZ/AK z okresu okupacji hitlerowskiej.

  W kwietniu 2003 ukazała się jego druga książka pod identycznym tytułem jak pierwsza czyli Działacze rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych, będąca kontynuacją tematyki „obozowej”.

  Niniejsza publikacja jest próbą uporządkowania historii harcerstwa z regionu Podbeskidzia.

  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 28 zł (plus koszty przesyłki)


  CIESZYŃSKI ŚMIYSZNOTY

  Wielu miłośników rubryki "Uśmiechnij się" prosiło od dawna o wydanie prezentowanych w niej dowcipów i anegdot w formie książkowej. Postanowiliśmy spełnić te życzenia, przypominając niektóre teksty drukowane na łamach "Głosu Ziemi Cieszyńskiej" w latach osiemdziesiątych. Jest to oczywiście, tylko skromny wybór opublikowanych w tygodniku kawałów i anegdot. Jeżeli nasza propozycja wydawnicza spotka się z czytelniczym odzewem, zastanowimy się nad skompletowaniem kolejnej porcji cieszyńskich "śmiysznotek".

  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 6 zł (plus koszty przesyłki)


  KINO. WŁADZA. PUBLICZNOŚĆ. KINEMATOGRAFIA POLSKA W LATACH 1944-1949.

  Nagroda im. Bolesława Michałka, przyznawana corocznie przez miesięcznik "Kino", jest prestiżowym wyróżnieniem najlepszej książki filmowej roku. We wrześniu jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Alicji Helman przyznało tę nagrodę wydanej w 2002 roku przez Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" książce Aliny Madej.

  Książkę Aliny Madej zatytułowaną „Kino. Władza. Publiczność. Kinematografia polska w latach 1944 - 1949” uważam za dzieło oryginalne, niezwykle cenne i interesujące, bo odsłaniające nieznane fragmenty historii polskiego filmu i kina, więcej, reinterpretujące wiele faktów o ustalonej – jakby się zdawało – wymowie. Doskonałym tego przykładem jest zwrócenie uwagi na przedwojenne „polskie korzenie” idei upaństwowienia kinematografii.

  W moim przekonaniu, jest to także książka dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Jej poznawcza atrakcyjność i naukowa ranga sprawiają, że chciałoby ją mieć wśród swoich tytułów każde liczące się wydawnictwo w Polsce. Przy wszystkich cechach bardzo poważnej publikacji naukowej rozprawa Aliny Madej zawiera też mnóstwo szczegółów i barwnych wątków obyczajowych dotyczących np. rozpowszechniania filmów, scenariuszy filmów nigdy nie zrealizowanych

  Prof. dr hab. Małgorzata Hendrykowska


  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  e-mail: wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 25 zł (plus koszty przesyłki)


>> Powrót <<