23.02.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 
  NASZE 50 LAT!


  To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w tym opracowaniu pełni rolę świadka dziejów i zdarzeń, bo takim był i takim pozostał. Nigdy beznamiętnym. Rzadko chłodnym okiem patrzącym na rzeczywistość.Nad tym, aby przetrwał pół wieku, pracowali jego twórcy i przyjaciele, przeżywając chwile trudne i łatwe, lata chude i tłuste – tak jak region i ludzie, o których pisali.

  Chylę dziś czoło przed tymi, którzy zapoczątkowali historię naszego czasopisma. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy uczciwie traktowali i traktują dziennikarskie posłannictwo. Dzielę dumę z tymi, którzy tworzą rzadkie dziś pismo z pięćdziesięcioletnią tradycją. A tym, dzięki którym „Kronika Beskidzka” trwała i istnieje, czyli jej wiernym Czytelnikom – dziękuję!

  Piotr Wysocki

  Redaktor Naczelny

  Bielsko-Biała, 2006

  Książka jest bogato ilustrowana. Zawiera ponad 160 barwnych i czarno-białych fotografii oraz rycin dokumentujących minione półwiecze. 180 stron, oprawa miękka.

  ISBN 83-87237-65-5

  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 20 zł (plus koszty przesyłki)


  HARCERSTWO W MIASTACH I POWIATACH BIELSKA I BIAŁEJ W LATACH 1925-1949

  Jerzy Klistała (ur. 1935 r.) – rodowity rybniczanin, debiutował publikacją o KL Auschwitz w styczniu 1999 r. w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Osobiście doświadczył skutków terroru hitlerowskiego – jego najbliższych zamordowano w KL Auschwitz za przynależność do organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK. Stało się to inspiracją do podjęcia przez niego próby uzupełnienia relacji historycznych dotyczących działalności Związek Walki Zbrojnej/Armia Krajowa w rybnickiem w latach 1940-1943.

  W kwietniu 2002 ukazała się jego książka Działacze rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych. Tytuł w pełni oddaje jej treść, a wiec kontynuację ujawniania historii organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK w Rybniku w okresie 1940-45.

  W tym samym roku, w Kalendarzu Beskidzkim 2002, publikuje nieco skromniejsze opracowanie Obozowe Koszmary, poświęcone pamięci członkom Inspektoratu Bielskiego ZWZ/AK z okresu okupacji hitlerowskiej.

  W kwietniu 2003 ukazała się jego druga książka pod identycznym tytułem jak pierwsza czyli Działacze rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych, będąca kontynuacją tematyki „obozowej”.

  Niniejsza publikacja jest próbą uporządkowania historii harcerstwa z regionu Podbeskidzia.

  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 28 zł (plus koszty przesyłki)


  CIESZYŃSKI ŚMIYSZNOTY

  Wielu miłośników rubryki "Uśmiechnij się" prosiło od dawna o wydanie prezentowanych w niej dowcipów i anegdot w formie książkowej. Postanowiliśmy spełnić te życzenia, przypominając niektóre teksty drukowane na łamach "Głosu Ziemi Cieszyńskiej" w latach osiemdziesiątych. Jest to oczywiście, tylko skromny wybór opublikowanych w tygodniku kawałów i anegdot. Jeżeli nasza propozycja wydawnicza spotka się z czytelniczym odzewem, zastanowimy się nad skompletowaniem kolejnej porcji cieszyńskich "śmiysznotek".

  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 6 zł (plus koszty przesyłki)


  KINO. WŁADZA. PUBLICZNOŚĆ. KINEMATOGRAFIA POLSKA W LATACH 1944-1949.

  Nagroda im. Bolesława Michałka, przyznawana corocznie przez miesięcznik "Kino", jest prestiżowym wyróżnieniem najlepszej książki filmowej roku. We wrześniu jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Alicji Helman przyznało tę nagrodę wydanej w 2002 roku przez Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" książce Aliny Madej.

  Książkę Aliny Madej zatytułowaną „Kino. Władza. Publiczność. Kinematografia polska w latach 1944 - 1949” uważam za dzieło oryginalne, niezwykle cenne i interesujące, bo odsłaniające nieznane fragmenty historii polskiego filmu i kina, więcej, reinterpretujące wiele faktów o ustalonej – jakby się zdawało – wymowie. Doskonałym tego przykładem jest zwrócenie uwagi na przedwojenne „polskie korzenie” idei upaństwowienia kinematografii.

  W moim przekonaniu, jest to także książka dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Jej poznawcza atrakcyjność i naukowa ranga sprawiają, że chciałoby ją mieć wśród swoich tytułów każde liczące się wydawnictwo w Polsce. Przy wszystkich cechach bardzo poważnej publikacji naukowej rozprawa Aliny Madej zawiera też mnóstwo szczegółów i barwnych wątków obyczajowych dotyczących np. rozpowszechniania filmów, scenariuszy filmów nigdy nie zrealizowanych

  Prof. dr hab. Małgorzata Hendrykowska


  Zamówienia:

  Wydawnictwo "Prasa Beskidzka" Sp. z o.o.

  ul. Dubois 4, 43-300 Bielsko-Biała

  tel./fax (33) 812-28-10

  e-mail: wydawnictwo@kronika.beskidzka.pl

  Cena 25 zł (plus koszty przesyłki)


>> Powrót <<